Ana Sayfa Siyaset Yavuz: İstiklal Marşımız 93 Yaşında

Yavuz: İstiklal Marşımız 93 Yaşında

Şanlıurfa Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mehmet Yavuz, İstiklal Marşının kabulünün 93. yıl dönümü nedeni ile bir mesaj yayınladı.

Giriş Tarihi: 12 Mart 2014 Çarşamba 22:11
Yavuz: İstiklal Marşımız 93 Yaşında

Yavuz mesajında şunları dile getirdi...

 

Şanlıurfa Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mehmet Yavuz, İstiklal Marşı’nın medeniyet tarihinden silinmek istenen bir milletin hangi değerlere sarılarak istiklal mücadelesini kazandığını gösteren bir kahramanlık destanı olduğunu bildirdi.

 

Yavuz, 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

 

Yavuz mesajında İstiklal Marşı’nın zulme, adaletsizliğe, sömürgeciliğe adeta bir meydan okuma ile ortak bir ideali ifade eden bir mutabakat belgesi olduğunu kaydetti.

 

Yavuz mesajında şu ifadelere yer verdi:

 

“Milli Mücadelenin en edebi özeti olan İstiklal Marşımızla ilgili olarak Şair Mehmet Akif Ersoy, ‘Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır’ demiştir. Türk milletinin, özgür ve bağımsız yaşama tutkusundan ödün vermeden, haksızlıklara karşı dimdik ayakta durarak yeniden var olma mücadelesinin simgesi olan İstiklal Marşı Türk Milletinin manevi ruhunda yanan bir bağımsızlık ateşidir. Milli Şairimizin en büyük eseri olan İstiklal Marşı sadece yazıldığı dönemin şartlarını tarif etmenin ötesinde okunduğu her zamanda farklı mesajlar veren aynı zamanda Türk milletinin bağımsızlığa ne kadar düşkün olduğunun bir kanıtıdır da. Bu duygu ve düşüncelerle başta Mustafa Kemal ve İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, Çanakkale ve İstiklal Savaşı'mızın şehit ve gazilerini, saygıyla, rahmetle ve şükranla anıyorum.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa HÜDA-PAR'dan Kan Bağışı

Şanlıurfa HÜDA-PAR'dan Kan Bağışı

Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık