Ana Sayfa Siyaset Yanmaz; “GAP Hani Dünyanın Tahıl Ambarı Olacaktı?”

Yanmaz; “GAP Hani Dünyanın Tahıl Ambarı Olacaktı?”

Saadet Partisi Şanlıurfa 1. Sıra Milletvekili Adayı Mustafa Niyazi Yanmaz, GAP Projesinin Amacına Ulaşmadığını ve Projenin gerçek amacına Saadet İktidarı ile ulaşacağını belirtti.

Giriş Tarihi: 2 Haziran 2018 Cumartesi 15:31
Yanmaz; “GAP Hani Dünyanın Tahıl Ambarı Olacaktı?”

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) olarak bilinen projenin asıl amacının dünyanın ziraat merkezi olmasının çok dışında kaldığını belirten Saadet Partisi Şanlıurfa 1. Sıra Milletvekili Adayı Mustafa Niyazi Yanmaz, projenin asıl amacına Saadet Partisi İktidarında ulaşacağını söyledi.
Yanmaz konu hakkında yaptığı açıklamada GAP’ın asıl amaçlarını sıralayarak şöyle konuştu; “
GAP’ın Başkenti Şanlıurfa, GAP projesi; Enerji ve sulama amaçlı, Otuz beş milyar dolarlık proje, Kuru ziraatten sulu tarıma geçilecek.
Urfalı tarım işçisi olarak başka illere gitmeyecek, Türkiye’nin dört bir yanından Şanlıurfa’ya tarım işçisi akacaktı.
Şanlıurfa Dünyanın tahıl ambarı olacak, Türkiye tarım ürünleri ihraç edecekti? Ne Durumdayız? Proje hayata geçeli otuz yıl oldu. Enerjide Yüzde 70,sulamada Yüzde 35’lerdeyiz.
Hilvan, baraja kuş uçuşu bir kilometre hala kuru tarım yapıyor (baraj suyu arıtılmadan şehir şebekesine içme suyu veriliyor) Bozova baraj kıyısında, içme suyu sabah bir saat akşam bir saat kullanabiliyor. Hala kuru tarım yapıyor
Viranşehir’in 380 bin dönüm arazisi var bir damla GAP tan su alamıyor. Siverek, Fırat topraklarından geçiyor, baraj suyu akıyor ama istifade edemiyor. Halen Urfalı Türkiye’nin dört bir yanına hala tarım işçisi diye gidiyor.
Yollarda, çadırlarda ya trafikte veya sel ve yağmurda telef oluyor. Ve Türkiye dışardan et, saman, buğday, arpa, mercimek, nohut, pamuk vesaire ithal ediyor. Peki, bu ülkeyi 16 yıldır kim idare ediyor” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Atanan 3 bakan yemin etti

Atanan 3 bakan yemin etti

Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık