Ana Sayfa Yerel Urfa’da sokağa çıkma kısıtlaması, 23 Nisan ve çocuklar!

Urfa’da sokağa çıkma kısıtlaması, 23 Nisan ve çocuklar!

(RHA AJANS/RHA) - 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tatili ile pandemi yasağına rağmen Şanlıurfa sokakları çalıştırılmak zorunda bırakılan çocuklarla dolu. Bazı çocuklar ayakkabı boyacılığı yaparken, bazıları da çöplerde kağıt topluyor veya cami önlerinde dilendiriliyor. Hal böyle olurken, Çocuk Bayramı Şanlıurfalı birçok çocuğa uğramadı.

Giriş Tarihi: 23 Nisan 2021 Cuma 19:59
Urfa’da sokağa çıkma kısıtlaması, 23 Nisan ve çocuklar!

Türkiye genelinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın resmi tatil olması dolayısıyla bu hafta sonuna özel 82 saat uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamalarıyla birleştirildi. Buna rağmen Şanlıurfa sokakları çalıştırılan çocuklarla dolu.

ÇOCUK BAYRAMI’NDAN HABERİ YOK

Sokağa çıkma yasağına rağmen Eyyübiye ilçesinde bulunan Hüseyin Paşa Camii önünde ayakkabı boyacılığı yapan 10 yaşındaki kız çocuğu Y., para kazanmak zorunda olduğunu söylüyor. Suriyeli Y., 6 yıl önce Türkiye’ye sığınmak zorunda kaldığını ve 4’üncü sınıf öğrencisi olduğunu dile getirdi. Uzaktan eğitime erişemediğini belirten Y., okul çantasına yerleştirdiği ayakkabı boyalarıyla camiye namaz kılmaya gelen kişilerin ayakkabılarını boyadığını ifade etti. Y., sokağa çıkma yasağı ve “ 23 Nisan Çocuk Bayramı”ndan ise haberi yok.

SOKAK HAYVANLARINI BESLEYEN ÇOCUKLAR

Ellerinde kemik poşetleriyle dolaşan F. (13), A. (9) ve A. (11) isimli mülteci çocuklar da aç kalan sokak hayvanlarını beslediklerini dile getirdi. Sokak hayvanlarını çok sevdiklerini anlatan çocuklar, kasaplarda topladıkları kemiklerle aç hayvanları besliyorlar.

TURİST ÇOCUKLARI SOKAKLARDA

Öte yandan Şanlıurfa’daki çocuklar Çocuk Bayramı’ndan haberdar olmayıp ekmek parası peşinde koşarken, kente gelen turistlerin çocuklarıyla gezmesi de farkı gözler önüne sermiş oldu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Vali Erin Telabyad’da Halkla Bayramlaştı

Vali Erin Telabyad’da Halkla Bayramlaştı

Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık