Ana Sayfa Sağlık Şanlıurfa’da İleri Düzey Gırtlak Kanseri Ameliyatı Gerçekleştirildi

Şanlıurfa’da İleri Düzey Gırtlak Kanseri Ameliyatı Gerçekleştirildi

(Ruha Haber Ajansı – RHA) Şanlıurfa’da bir ilk. Balıklıgöl Devlet Hastanesi’nde ilk defa ileri evre gırtlak kanseri tedavisi ameliyatı gerçekleştirildi. İleri düzey gırtlak kanseri ameliyatı op. Dr. Semih ak ve ekibi tarafından başarıyla gerçekleştirildi.

Giriş Tarihi: 4 Haziran 2018 Pazartesi 13:14
Şanlıurfa’da İleri Düzey Gırtlak Kanseri Ameliyatı Gerçekleştirildi

 

Balıklıgöl Devlet Hastanemizde ilk defa ileri evre gırtlak kanseri tedavisi için gırtlak alınması(larenjektomi) ameliyatı op. Dr. Semih ak, op. Dr. Duygu köroğlu, Op. Dr. Mehmet Erkan Kaplama ve Op. Dr. Ahmet Doblan tarafından başarıyla gerçekleştirildi.

Hastaneden yapılan açıklamada,”Söz konusu ameliyat ilimiz genelinde son derece nadiren yapılan bir ameliyattır. İleri evre gırtlak kanserlerinde cerrahi seçenek birinci sırada olup, ameliyat gırtlağın tamamının ya da bir kısmının alınması ile gerçekleştirilir. Hastamızda kanserli dokuyu almak ve yayılmasını engellemek maksadıyla gırtlağın tamamı alınmış olup, her iki taraf boyun bölgesi temizlendi. Ameliyat sonrası dönemde yaklaşık 10 gün ağızdan beslenmesi durdurulan bu hastalar bu süreden sonra ağızdan beslenebilir. Hastamız 10.gününde tüm gıdaları tüketebilir durumdadır. Hastamız bu haliyle herhangi bir sorun yaşamadan hastanemizden taburcu edildi. Büyük ve ağır bir ameliyat şekli olan total larenjektomi ve bilateral boyun disseksiyonunu (gırtlağın tamamının alınması ve boyunun her iki tarafının temizlenmesi) hastanemizde başarıyla gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu hastamız ile beraber yaşıyoruz. Bundan sonraki süreçte Şanlıurfa’da ve hastanemizde bu operasyonları gerçekleştirmeye devam edeceğiz.”ifadelerine yer verildi.

 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Türkiye'de günlük vaka sayısı yükselişe geçti

Türkiye'de günlük vaka sayısı yükselişe geçti

Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık