Ana Sayfa Eğitim Maraş Katliamı Urfa’da kınanacak

Maraş Katliamı Urfa’da kınanacak

Emek ve Demokrasi Platformu, 19-24 Aralık 1978 tarihinde gerçekleşen Maraş Katliamının 35. yıldönümü dolayısıyla, Şanlıurfa’da 21 Aralık Cumartesi günü kitlesel olarak yürüyüş ve ardından da basın açıklaması yapacak.

Giriş Tarihi: 19 Aralık 2013 Perşembe 19:20
Maraş Katliamı Urfa’da kınanacak

19 Aralık ile 26 Aralık 1978'de Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve tarihe kara bir leke olarak geçen Maraş Katliamının 35. yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi Şanlıurfa’da da düzenlenecek olan yürüyüş ve ardından yapılacak olan basın açıklaması ile kınanacak. Şanlıurfa’daki program, çok sayıda sivil toplum kuruşunun bir araya gelmesiyle oluşan Emek ve Demokrasi Platformu tarafından düzenlenecek.

Konuyla ilgili Emek ve Demokrasi Platformu tarafından yapılan yazılı açıklamada, 12 Eylül 1980 Askeri darbesini yapan zihniyetin 30 yıldır yaşamı Türkiye toplumuna zehir ettiği belirtilerek, “Askeri darbeyi yapmak ve gerici faşist zihniyetlerini toplumsal yaşama egemen kılmak için Maraş, Malatya, Sivas ve Çorum illerimizde planlı Alevi katliamları yapıldı. Bu katliamları yapanlar ya “Yakalanamadı” veya düzmece iddianamelerle yargılanıp “Beraat etti!” 12 Eylül 1980 Askeri darbesine giden süreçte yapılan Maraş Katliamı insan hafızası, duygusu ve düşüncesi ile açıklanamaz” denildi.

Geçmişle yüzleşmenin gerekliliğine dikkat çekilen açıklamada, “21. Yüzyıl insan hakları, özgürlükler ve bilim çağı olmalıdır. İnsan hakları, özgürlük ve bilim gibi kutsal değerlere ve katliamlarda yitirdiğimiz canlarımıza, yaşam ve varlık gerekçemiz olan kültürümüze saygının bir gereği olarak diyoruz ki; devletin derin çekmecelerinde gizli arşivler açılmalı, katliamların yaşayan tanıkları dinlenmelidir. Arşivlerin, yaşayan tanıkların, kitap, belge ve o dönemdeki mahkeme tutanaklarının ışığında katliamda suçu, hatası ve ihmali bulunan birey ve kurum her kim varsa evrensel hukuk verileri çerçevesinde yargılanmalı, gerekli cezalar verilmelidir” ifadelerine yer verildi.

 

“Herkes herkese karşı her şeyden sorumludur”

Emek ve Demokrasi Platformu tarafından yapılan açıklamada, 19 Aralık 2010 Pazar günü, 19/24 Aralık 1978 Tarihinde Maraş Katliamında yitirilen canları anmak için kitlesel basın açıklaması yapılacağı vurgulanarak,   “Herkes herkese karşı her şeyden sorumludur. Herhangi bir olay için ‘bize ne!’ gibi söyleme lüksümüz yoktur. Nasıl bir ve beraber yaşıyorsak, acılarda da beraber olmak zorundayız. Bunun için Cumartesi günü saat 12.00’de Topçu Meydanı’nda bir araya gelerek, Ahmet Bahçivan İş Merkezi’ne kadar yürüyüş yapacağız ve ardından da basın açıklaması yaparak canlarımızı anacağız. Urfa’daki tüm duyarlı kesimleri Alevi’si, Sünni’si, Kürt’ü, Arap’ı ayrımsız olarak herkesi Türkiye’nin karanlık sayfalarında kalan Maraş, Dersim, Robiski ve benzeri katliamları birlikte kınamak için Topçu Meydanı’na bekliyoruz” sözlerine yer verildi.

Maraş Katliamı’nda neler olmuştu?

"12 Eylül darbesine hazırlık" olarak yorumlanan ve Türkiye'nin katliamlar tarihinde önemli bir yeri olan Maraş katliamı hala hafızalarda tazeliğini koruyor. Alevi yurttaşlara yönelik olarak gerçekleştirilen en kanlı katliamlardan biri olan Maraş katliamının üzerinden 35 yıl geçti. 1978 yılında "Nüfus sayımı" ve "Mektupların kaybolmasını engellemek" gerekçeleri ile kırmızıya boyanan Alevi yurttaşlardan 111'i vahşice katledildi. Binlercesinin yaralandığı olaylarda 552 ev ve 289 işyeri yakılıp yıkılırken, Kürt Alevi yurttaşların yüzde 80'i ise zorla göç ettirildi. Ülkücü Gençlik Derneği tarafından Maraş'a getirilen "Güneş ne zaman doğacak" isimli filmin 16 Aralık 1978 günü Çiçek Sineması'nda gösterime sokulması ile devreye konulan katliam senaryosu için düğmeye, sinema salonunda patlatılan tesir gücü az ses bombası ile basıldı. Salondan çıkan ülkücülerin "Müslüman Türkiye", "Milliyetçi Türkiye", "Komünistler Moskova'ya" ve "Başbuğ Türkeş" sloganları katliam gerçekleştirdi. 19 Aralık'ta başlayan katliam 24 Aralık 1978 tarihinde sona erdi.

 

Van depremzeleri için de duyarlılık çağrısı yapılacak

Öte yandan Maraş Katliamı’nın anılmasının ardından 2009 yılında yaşanan Van depreminden sonra depremzedelerin çözülemeyen sorunları ile ilgili de bir basın açıklaması yapılarak, duyarlılık çağrısı yapılacak. Yine Emek ve Demokrasi Platformu tarafından düzenlenecek olan açıklamayla, elektriksiz, susuz ve zor kış koşulları altında yaşayan, son zamanlarda soğuktan dolayı hayatını kaybeden Vanlı depremzedeler için yetkililerden çözüm bulmaları istenecek.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz ŞANVAK tarafından

ŞANVAK tarafından "beden dili" konferansı verildi

Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık