Ana Sayfa Yerel Komşu Antep’te 2 tane var! Urfa’da esamesi okunmuyor

Komşu Antep’te 2 tane var! Urfa’da esamesi okunmuyor

(RHA AJANS/RHA) – Şanlıurfa’da yıllardır kurulacağı söylenen ama sadece sözde kalan vakıf üniversitesi Gaziantep’te iki tane varken, Şanlıurfa’da ise bulunmuyor. Vakıf üniversitelerinde okumak isteyen Şanlıurfalı gençler ya Gaziantep’in ya İstanbul’un bazen de Kıbrıs’ın yolunu tutmak zorunda kalıyor.

Giriş Tarihi: 3 Nisan 2021 Cumartesi 12:28
Komşu Antep’te 2 tane var! Urfa’da esamesi okunmuyor

Şanlıurfa Gaziantep’in her anlamda gerisinde kalmışlığı yaşarken, konu eğitime gelince Şanlıurfa’nın komşusundan kaldığını görebilmek mümkün oluyor.

KOMŞUDA 2 TANE VAR

Türkiye’de bulunan vakıf üniversitelerinin sayısı açıklandı. Türkiye’de bulunan vakıf üniversite sayısı 70 olarak açıklandı. Bu üniversitelerin 43’ü İstanbul’da bulunurken, bu sayının içinde Gaziantep’te yer aldı. Komşu Gaziantep’te Sanko Üniversitesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi olmak üzere 2 adet vakıf üniversitesi bulunuyor.

URFALILAR BAŞKA İLLERİN YOLUNU TUTUYOR

Türkiye’nin en büyük sekizinci kenti olan ve barındırdığı genç nüfusu ile ülkede adından söz ettiren Şanlıurfa’da 1 tane bile vakıf üniversitesi yok. Vakıf üniversitelerinde okumak isteyen Şanlıurfalı gençler ya Gaziantep’in ya İstanbul’un bazen de Kıbrıs’ın yolunu tutmak zorunda kalıyor.

NEDEN TEŞVİK YOK?

Öte yandan kentin siyasilerinin ve STK’larının vakıf üniversite kurulması için neden adım atmadıkları ve üniversite açılması için neden teşvik girişimlerinde bulunmadığı ise merak konusu oldu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Malatya'da iltica soruşturmasında görevden almalar başladı: Sıra Ceylanpınar'da mı?

Malatya'da iltica soruşturmasında görevden almalar başladı: Sıra Ceylanpınar'da mı?

Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık