Ana Sayfa Siyaset İşte sürpriz yapacak tek parti!

İşte sürpriz yapacak tek parti!

A&G Araştırma Şirketi'nin başkanı Adil Gür, seçimlerde en büyük çıkışı BDP'nin yapacağını belirterek, "Oylarını yüzde 50 artırabilirler." dedi.

Giriş Tarihi: 24 Şubat 2014 Pazartesi 06:41
İşte sürpriz yapacak tek parti!

A&G Araştırma şirketine göre 30 Mart yerel seçimlerine damga vuracak parti BDP. Şirketin Kurucusun ve başkanı Adil Gür BDP'nin seçimlerde yüzde 10 barajını zorlayacağını belirterek, "Bu da oylarını yüzde 50 artırması anlamına geliyor." dedi. A&G Araştırma, son 10 yıldır sonuçları en doğru tahmin eden araştırma şirketi olduğunu savunuyor.

 

 

"AK PARTİ'NİN OYU AZALDI"

 

Amerika'nı Sesi'nin haberine göre, Gür, 12 Haziran genel seçimlerine göre Adalet Ve Kalkınma Partisi'nin 3-4 puan daha aşağıda olduğunu, ama muhalefet oylarında ciddi bir değişiklik olmadığını belirtiyor.

 

 

AK PARTİ'NİN OYLARI DAĞILACAK

 

Adalet Ve Kalkınma Partisi'nden giden oyların bir bölümü BDP, diğer bir bölümünün ise Saadet Partisi, Demokrat Parti, BBP ve DSP gibi partilere dağıldığını gözlemlediklerini ifade ediyor. Buna karşılık MHP'nin Anadolu'da oyunu arttırdığı, ancak İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde, düşük profilli adaylar göstererek, oylarını parti dışındaki adaylar arasında paylaştırdığını iddia ediliyor.

 

 

YOLSUZLUK OPERASYONUNUN ETKİSİ OLUR MU?

 

Türkiye'nin önce gelen araştırma şirketlerinden A&G genel müdürü Adil Gür, yolsuzluk operasyonunun seçmenin tercihlerine elbette etkisinin olduğunu ancak bunun sınırlı olduğunu söylüyor. Gür, seçmenin oyunu belirleyen en önemli başlığın ekonomi olduğunu gözlemlediklerini söylüyor. Adalet Ve Kalkınma Partisi'nin alternatifsiz olduğunu, bundan dolayı da fazla oy kaybetmeyeceğini savunuyor. Ülkede kutuplaşmanın hakim olduğu havanın ise, iki parti arasında ciddi oy kaymaları yaşanmasının önüne geçtiğini sözlerine ekliyor.

 

 

BDP YÜZDE 10 BARAJINI ZORLAYACAK

 

Adil Gür, seçim yarışının Akdeniz, Ege ve Karadeniz bölgelerinde kıran kırana geçeceğini, ancak bugün seçim olsa en büyük sürprizi yapacak partinin BDP olacağını belirtiyor. Nedenini ise şöyle açıklıyor: "Bugüne dek yüzde 6 ile 6,5 civarında oy alıyordu bugüne dek BDP, ben yerel seçimlerde yüzde 8, hatta 10'lara yakın, hatta muhtemel bir milletvekili genel seçimi olsa yüzde 10 ülke barajını zorlayacak hatta aşabilecek güçte olduğunu düşünüyorum. Bu sürpriz midir bilmiyorum ama 6'dan 9'a çıkmak oylarını yüzde 50 oranında arttırmak demektir. Bana göre bu bir sürprizdir."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Babacan: ‘Cumhurbaşkanı, yanlış kararlarla harcadığınız yüz milyarlarca dolar için millete açıklama borcunuz var’

Babacan: ‘Cumhurbaşkanı, yanlış kararlarla harcadığınız yüz milyarlarca dolar için millete açıklama borcunuz var’

Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık