Ana Sayfa Ekonomi Elektrik Şirketini Tazminat Korkusu Sardı!

Elektrik Şirketini Tazminat Korkusu Sardı!

Elektrik dağıtım şirketleri, kesintiler nedeniyle tüketicilerin zararını ödemek zorunda kalacak. Öyle ki; voltaj düşüklüğüne bile tazminat ödenecek.

Giriş Tarihi: 19 Aralık 2013 Perşembe 15:12
Elektrik Şirketini Tazminat Korkusu Sardı!

Elektrik kesintileri nedeniyle yaşanan mağduriyetler tazminat cezalarıyla temin edilecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) yaptığı düzenlemeye göre; elektrik dağıtım şirketleri, tüketicilerin uğradığı zararları tazmin edecek. Voltaj değişimi nedeniyle televizyonu bozulan tüketici ya da elektrik kesintisi nedeniyle kayba uğrayan sanayici tazminat talep edebilecek.


EPDK'nın Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmeliğe göre elektrik dağıtım şirketi, dağıtım sisteminin tümünü veya bir kısmını etkileyen uzun, kısa ve geçici kesintileri kaydedecek. Sadece uzun kesintiler bildirimli ve bildirimsiz kesintiler olarak sınıflandırılacak. Kısa ve geçici kesintiler bildirimsiz kesinti olarak değerlendirilecek.


BAŞVURUSUZ DA TAZMİNAT ÖDENEBİLECEK

Bildirimsiz kesintiler için belirlenen sınır değerler aşıldığında dağıtım şirketi belirlenen esaslar çerçevesinde kullanıcıya başvurusuna gerek duyulmaksızın tazminat ödeyecek. Tazminata hak kazanan her bir kullanıcıya yapılacak ödeme, ait olduğu yılı takip eden yılın nisan ayından itibaren başlatılacak ve tamamlanıncaya kadar müteakip dönemlerde yapılacak. Ödeme, dağıtım sistem kullanım bedellerinden mahsup edilmek suretiyle, aboneliğin iptali halinde def'aten gerçekleştirilecek.


BAŞVURU 10 GÜN İÇİNDE

Dağıtım şebekesinden kaynaklanan hasara ilişkin zararın tazmini için kullanıcı tarafından dağıtım şirketine 10 iş günü içerisinde talepte bulunulabilecek. Dağıtım şirketleri 1 Ocak 2014 tarihine kadar tedarik sürekliliği kayıt sistemini kuracak. Şirketler 1 Ocak 2015 tarihine kadar, şebeke bağlantı modelini AG seviyesini de kapsayacak şekilde genişletecek ve kesintiden etkilenen AG kullanıcılarının sayısı kayıt sistemi tarafından belirlenecek.

 

6 KESİNTİYE CEZA

İmar alanı içinde bildirimsiz olarak alçak gerilim (AG) abonelerinde 48 saat veya 56 kez, orta gerilim (OG) abonelerinde 24 saat veya 56 kez; bildirimli olarak ise AG abonelerinde 24 saat veya 6 kez, OG abonelerinde 16 saat veya 4 kez elektriği kesilen aboneye tazminat ödenecek. İmar alanı dışındaki kullanıcılar için ise AG abonelerinde bildirimsiz olarak 72 saat veya 72 kez, OG abonelerinde 36 saat veya 72 kez, bildirimli olarak AG'de 32 saat veya 8 kez, OG'de ise 24 saat veya 6 kez kesinti yapılan aboneye tazminat ödenecek.


ŞANLIURFA VALİLİĞİNDE TOPLANTI

Şanlıurfa Vali Vekili Ramazan Seçilmiş, son günlerde yaşanan elektrik kesintilerine ve gelişmelere ilişkin bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı basına kapalı gerçekleşirken, sonrasında Vali Vekili Seçilmiş tarafından yapılan yazılı açıklamada; vatandaşların ve iş yeri sahiplerinin mağdur olduğu gibi elektrik dağıtım şirketinin de mağdur olduğu öne sürüldü.
Şanlıurfa gündeminde en önemli yeri alan elektrik kesintilerinin mesailerinin de önemli bir bölümünü oluşturduğunu dile getiren Vali Vekili Seçilmiş, konunun çözümü için tüm kurumların büyük bir çaba içerisinde olduğunu belirtti. Seçilmiş, sadece yerelde kendilerinin değil; konunun çözümü için Ankara'da başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik olmak üzere siyasilerin de girişimlerinin olduğunu kaydetti. Yaşanan kesintilerin vatandaşı, esnafı ve sanayiciyi mağdur ettiği gibi dağıtım şirketini de mağdur ettiğini sözlerine ekleyen Vali Vekili Seçilmiş, bu mağduriyetlerin önlenmesi için bir araya geldiklerini ve bazı önemli kararlar aldıklarını belirtti.

 

FABRİKALARA KESİNTİ OLMAYACAK

Alınan kararlardan bir tanesinin kesintilerin minimize edilmesi olduğunu kaydeden Vali Vekili Seçilmiş, fabrikalara da kesinlikle kesinti yapılmayacağının altını çizdi. Vali Vekili Seçilmiş, alınan bir diğer kararın ise vatandaşın kendisini hazırlaması ve gerekli tedbirleri alabilmesi adına, yapılacak olan kesintilerin tarihinin DEDAŞ tarafından bir ay önceden bildirilmesi olduğunu ifade etti.


Kesintilerin sona erdirilmesi içinse Ankara'da çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekleyen Seçilmiş, vatandaşlardan da bir ricada bulunarak, "Hak aramak bir özgürlük ama haklarını ararken şiddete başvurmamalılar. Bizlere de biraz zaman tanımalılar. Bu konuyu özellikle vatandaşlarımızdan rica ediyoruz. Ankara ve tüm kurumlarımız sorunun çözümü için seferber olmuş durumda, sorunun çözümü için uğraşıyorlar" dedi.

Makamda yapılan toplantıya Vali Vekili Ramazan Seçilmiş'in yanı sıra; İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Ünsal Bulut, İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu, Şanlıurfa Ticaret Ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Eyüp Sabri Ertekin ve Dicle EDAŞ İl Müdürü Esin Eroğlu katıldı.


Gazeteipekyol

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa’da preseli pamuk 13,50 lirayı gördü

Şanlıurfa’da preseli pamuk 13,50 lirayı gördü

Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık