Ana Sayfa Siyaset Elektrik kesintileri çiftçiyi sokağa döktü

Elektrik kesintileri çiftçiyi sokağa döktü

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde köylerde baş gösteren elektrik kesintileri çiftçiyi sokağa döktü.

Giriş Tarihi: 24 Şubat 2014 Pazartesi 21:00
Elektrik kesintileri çiftçiyi sokağa döktü

Elektrikleri kesilen yaklaşık 200 çiftçi bir araya gelerek Kışla Mahallesi Ceylanpınar Caddesi üzerinde bulunan DEDAŞ şefliği önünde toplandı. Çiftçiler, TEDAŞ yetkilileri ile görüşerek elektriklerinin kesilmesinden dolayı tepki gösterdi.

Çiftçiler adına açıklama yapan Viranşehir Sanayi ve Ticaret Odası eski temsilcisi Abdulhalim Tepret, TEDAŞ'ın özelleşmesi ile birlikte sorunların 2 katına çıktığını belirterek baş gösteren kuraklık sebebiyle de sulamanın yapılmasının zorunlu hale geldiğini kaydetti. Hergün 7 saat kesilen elektriklerin çiftçileri olumsuz etkilediğini dile getiren Tepret, şunları söyledi: "Enerji kesilince sulamamızı yapamıyoruz. Bu da ürünlerimizin yetişmemesi anlamına geliyor. Verim almayan çiftçi elektrik paralarını nasıl ödeyecek? Oluşturduğumuz komisyonla elektrik firmasının yanı sıra ilçe Kaymakamımız Muhammed Lütfi Kotan Bey ile de görüşüp sorunu çözmek istiyoruz."

BDP Viranşehir Belediye Başkan adayı Emrullah Cin, ilçe çiftçisinin tüm masrafları cebinden karşılayarak kuyularını açmalarına rağmen Türkiye'nin her tarafından yapılan dönüm başı ödemenin Viranşehir'de de uygulanması gerektiğini söyledi. Sulu tarım sayesinde işsizliğin de azaldığını dile getiren Cin, halkın takdir edilmesi gerekirken, iktidarın çiftçiyi cezalandırdığını belirtti.

Çiftçilerden Ahmet Ekinci günlük kesintilerden dolayı karanlıkta kaldığını belirterek yetkililerden konuya çözüm bulmalarını talep etti. Abdurrahman Kurt ise kendisine 20 bin lira ceza kesildiğini söyleyerek 1 milyon 300 bin lira borcunun olduğunu ifade etti. 200 dönüm arazisinin olmasına karşılık bu borcu ödemesinin mümkün olmadığını kaydetti. Bu durumu çiftçiyi isyana sürüklediğini belirterek çözüm beklediklerini söyledi.


 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kadınlara “karı” diyen Yalçınkaya’ya tepki! DEVA ve CHP’den cevap

Kadınlara “karı” diyen Yalçınkaya’ya tepki! DEVA ve CHP’den cevap

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık