Ana Sayfa Siyaset BDP’li Kadınlardan Hatıra Ormanı

BDP’li Kadınlardan Hatıra Ormanı

Giriş Tarihi: 6 Mart 2014 Perşembe 17:32
BDP’li Kadınlardan Hatıra Ormanı
BDP il ve ilçe kadınlarının da katılımıyla, yerel yönetim düzeyinde dünya da ilk kez barış ve demokrasi partisi tarafından hayata geçirilen ve dünyaya model olan eş başkanlık sistemine bir hatıra ormanı armağan edildi.

BDP Haliliye eş başkan adayı Sema Aişeoğlu ve BDP Haliliye ilçe örgütü olarak, kadınlar günü etkinlikleri kapsamında, BDP  byb eş başkan adayı Leyla Akça, BDP Karaköprü belediye eş başkan adayı Gülay Koca, BDP Eyyübiye belediye eş başkan adayı Hedibe Ötünç Dursun’ un ve BDP il ve ilçe kadınlarının da katılımıyla, yerel yönetim düzeyinde dünya da ilk kez barış ve demokrasi partisi tarafından hayata geçirilen ve dünyaya model olan eş başkanlık sistemine bir hatıra ormanı armağan edildi.

YAPILAN BASIN AÇIKLAMASINDA AİŞEOĞLU;Bu gün burada toplanmamızın nedeni;  genelde dünya da ve özelde bölgemizde toplum içinde  kadının yaşadığı sıkıntılara,  Dünya  Emekçi  Kadınlar Günü vesilesiyle bir kez daha dikkat çekmektir.

8 Mart 1857 de ABD’ nin New York kentinde bir fabrika da 40.000 işçi daha iyi çalışma  koşulları  için greve gitmiştir.

Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can vermiştir.  2. Enternasyonale bağlı kadınların gerçekleştirdiği, Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında ClaraZetkin’ in önerisi kabul edilmiş ve yaşamını yitiren 129 kadına atfen  8 Mart  tarihlerinde çeşitli ülkelerde ve anma biçiminde kutlanmaya başlanmıştır.

Dünya Emekçi Kadınlar  Günü, çıkışı itibariyle emek sömürüsü eksenlidir. Daha sonrasında, beraberinde bir cins bilinci geliştirmiş, kadın bakış açısı oluşturmuş ve bu temelde dünya da ve Kürdistan da örgütlü kadın hareketleri doğmuştur.

Nitekim partimizin; toplumun tüm ötekileştirilmiş, kimliksizleştirilmiş,  toplum içinde sıkıştırılmış her kesimine yönelik geliştirdiği politikalar itibariyle, cins sorununa yaklaşımı da aynı duyarlılıktadır.  Partimiz toplumda,  cinsiyet eşitlikçi bir bakış yaratma çabasını bir an bile bırakmamış, politikalarını gerek genel siyasette, gerek yerel siyasette kadın cinsine karşı pozitif ayrımcı bir tutumla üretmiştir.

En nihayetinde,  yerel yönetimler düzeyinde eş başkanlık sistemiyle dünya da bir ilke imza atan Barış ve Demokrasi Savunucuları, bu devrimsel çıkışla ClaraZetkin’ lerin, RosaLuxsemburg’ ların, Zilan’ların, Sara’ ların Sakine’ lerin, kadın özgürlük mücadelelerine güç katarak geliştirmiş, dünyadaki tüm feminist hareketlere ve demokratik ülkelerin yerel yönetim politikalarına  model oluşturmuştur.

Kadının bu kadim öyküsünü gelecek nesillere aktarmanın en güzel yolunun; kadının erkek akıl tarafından düşürülüşü, toplumdan uzaklaştırılması,  kadının doğayla bütünleşik yapısına hunharca vurulan bir darbeyle gerçekleştiğini düşündüğümüzden, kadını doğayla bütünleştirmek ve Gezi ruhuyla kadın direnişini ve eş başkanlık sistemimizi bir kez daha selamlamak adına,  bir hatıra ormanı armağan etmeyi uygun bulduk.’    Dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz DEVA Partisi Şanlıurfa yürütme kurulu belli oldu

DEVA Partisi Şanlıurfa yürütme kurulu belli oldu

Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık