Ana Sayfa Siyaset Başbakana Mektup

Başbakana Mektup

AKP’ nin geçtiğimiz pazar günü Şanlı Urfa da düzenlemiş olduğu miting te pankart açan meslektaşımız Sn. Mustafa Uma, Başbakana mektup yazdı.

Giriş Tarihi: 12 Mart 2014 Çarşamba 20:42
Başbakana Mektup

Sayın Başbakanım Recep Tayyib ERDOĞAN,

Ben Mustafa UMA. Şanlıurfa İlinde Optiuma Optik adı ile Gözlükçülük ve Optisyenlik mesleğini yaklaşık 12 yıldır yapmaktayım.

Takdir edersiniz ki Türkiye de Gözlükçülük ve Optisyenlik mesleğinin 74 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. Bu sektörün hali hazırda 7.000 adet faal işyeri bulunmaktadır.

Gözlükçülük; bir sağlık meslek örgütü olup, 1940 yılında, 5193 sayılı yasayla kurulmuştur. Ancak bu meslek grubu bu tarihten günümüze kadar maalesef kendi kabuğunda camı olmayan boş bir gözlük çerçevesi gibi faaliyetlerini sürdürerek ayakta durmaya çalışmaktadır.

Dünden bugüne olan bu süreçte; Dernekler Kanununu kapsamında, ilk 1951 yılında İstanbul Gözlükçüler Derneği kurulmuş ve bunula birlikte Türkiye genelinde 24 dernek oluşumu içine girmiştir. 2005 yılında 4 federasyon, 2007 yılında da bir konfederasyon olarak faaliyetlerimiz devam etmektedir.

Bu süreç de Gözlükçülük ve Optisyenlik meslek grupları “HEDEF 2023″ kapsamında; Sektörü Avrupa Standartlarına kavuşturmayı, Türkiye’deki STK.lar arasında aktif yerini alabilmeyi, Türkiye Sağlık Hizmetlerine daha kaliteli hizmet verebilmeyi, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanlığı ile Sektör arasındaki kopukluğu ortadan kaldırabilmeyi hedeflemektedir. Bu hedefe ulaşabilmenin tek yolu da “ODA VE BİRLİK” olmaktan geçmektedir. Bunun içinde Sağlık Komisyonunda gözlükçüler ve optisyenler oda ve birlik yasasının ivedilikle çıkarılması gerekmektedir.

Bu bağlamda; Anayasanın 135.maddesinin meslek gruplarına tanıdığı Anayasal hak çerçevesinde, Ankara Tüm Optisyenler ve Gözlükçüler Derneği olarak 10.05.2012 tarihinde “Oda ve Birlik” olabilmek için hazırlamış olduğu başvuru dosyasını ilk siz Sayın Başbakanımız Recep Tayyib Erdoğan’a sonrada; Bakanlıklarımıza, Mustafa ELİTAŞ(AKP Grup Başkan Vekili), Ahmet AYDIN (AKP Grup Başkan Vekili), Nurettin CANİKLİ (AKP Grup Başkan Vekili), Necdet ÖNÜVAR(Sağlık Koms.Bşk.), TBMM Başkanlığına ve daha bir çok vekillere ve Mecliste bulunan siyasi partilere iletilmiş ve başvurulmuştur.

Bu başvuruyu siz saygı değer Başbakanımıza tekrar hatırlatmak adına 09.03.2014 tarihinde saat 14:30 de gerçekleştirdiğiniz o muhteşem miting alanında büyük bir afişe “Sayın Başbakanım Biz Gözlükçüler ve Optisyenler Oda ve Birlik Yasası İstiyoruz” yazısı ile görselledik. Bu yazılı görsel talebimizi birçok ulusal ve yerel basında haber olarak yer aldı. Bu haber kendi sektörümüzde de faal olan http://www.optisyeninsesi.comsitesinde de yer aldı. Bu haber ile sektörel firmalarımızın sesi olması adına çok ümitlendiler.

Bu başvurular ile ilgili derneğimize olumlu bir sonuç ulaşmamış olup, sadece Milletvekillerinden: “Gözlükçülük ve Optisyenlik Oda ve Birlik yasa önergeniz Sağlık Bakanlığı Komisyonunda beklemede” diye cevap alınmaktadır.

Bütün bunlara rağmen şahsım koyu bir hayranınız ve AKP. li olarak bu konu ile ilgili sizlere saygımız, güvenimiz tam ve sonsuzdur. Gerek Şanlıurfa AKP İl teşkilatından gerek ise diğer vekil ve kurumlardan bir medet beklememekteyiz. Bu yasanın, Siz Saygı ve Değerli Başbakanımızın Emir ve Talimatları ile gerçekleşeceğine inanmaktayız.

 

Sonsuz Saygı ve Sevgilerimizle,sunuyorum dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Babacan: ‘Esnaf can derdinde, Saray vergi peşinde’

Babacan: ‘Esnaf can derdinde, Saray vergi peşinde’

Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık