Ana Sayfa Siyaset 29 polis müdürü görevden alındı!

29 polis müdürü görevden alındı!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı yolsuzluk soruşturmasının ardından, İstanbul Emniyeti'nde yaşanan gelişmenin bir benzeri akşam saatlerinde Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde de yaşandı.

Giriş Tarihi: 19 Aralık 2013 Perşembe 01:44
29 polis müdürü görevden alındı!

Aralarında organize, narkotik, maliye şubenin de yer aldığı 9 şubenin müdürü görevden alındı. 9 şube müdürü başka yerde görevlendirildi. Görevden alma işlemi onay için akşam saatlerinde Ankara Valiliği'ne gönderildi.

Operasyonun Ankara ayağında yer alan olan Ankara Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Osman Şamil Kaya görevden alınan ilk isim oldu.

Mali Suçlarla Şube Müdürü Adem Yalçınkaya, Narkotik şube Müdürü Emre Korkmaz, Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürü Ertan Kaya, görevden alınan 9 müdür arasında yer aldı. Görevden alınan şube müdürlerinin yerine, Ankara Emniyeti"nin başka birimlerinden 9 personel müdür olarak atandı.

 

Kritik şubelerdeki görevlerinden alınan 9 müdür, başka yerlere kaydırıldı.  Böylece toplam da 18 görev ataması yapılmış oldu.

 

 

20 İLDE DEĞİŞİKLİK İDDİASI

 

İstanbul merkezli operasyon sonrası İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde başlayan görevden almaların tüm yurda yayılacağı öğrenildi.

İstanbul'un ardından Ankara, İzmir, Bursa, Kayseri, Trabzon, Kocaeli başta olmak üzere en az 20 il emniyetinde görev değişikliği planlandığı iddia edildi. Bu illerde özellikle kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele müdürlerinin değiştirileceği belirtiliyor.

 

Tayin ve atamaların belli dönemlerde yapıldığı emniyet teşkilatında, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında tayin dönemi olmamasına rağmen çok sayıda tayin ve görevden almalar yapılacağı, bununla ilgili talimatların ilgili birimlere ulaştığı öne sürüldü.

 

BURSA

 

 

Bursa Emniyet Müdürlüğü'nde 3 şube müdürünün görev yerleri değiştirildi. Bursa Emniyet Müdürlüğü Cinayet, Gasp ve Ahlak Bürolardan sorumlu Asayiş Şube Müdür Yardımcısı Erol Turan Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürü oldu. Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürü İhsan Yıldız ise Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü görevine getirildi. Muhabere Elektronik Şube Müdürü Ümit Erdoğan ise, Nilüfer Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görev yapacak. ; Bursa Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya atamaların Valiliğin tasarrufuyla gerçekleştirildiğini söyledi.

 

 

TRABZON

 

Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü ile Özel Güvenlik Şube Müdürü yer değiştirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü, Trabzon Valiliğine gönderdiği talimat doğrultusunda Trabzon Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Fatih Keçeli, Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü görevine getirilirken, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü görevine de Mustafa Bulut getirildi.

 

KOCAELİ

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürü Mehmet Ağzıbağlı, Eğitim Şube Müdürlüğü görevine getirildi. KOM Şube Müdürlüğü görevine ise Yabancılar Şube Müdürlüğü görevini yürüten Ayhan Karakoyun getirildi. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize İşlerle Mücadele Şube Müdürü Mehmet Ağzıbağlı, Eğitim Şube Müdürü görevine getirildi. Boşalan KOM Şube Müdürlüğü koltuğuna ise Yabancılar Şube Müdürlüğü görevini yürüten Ayhan Karakoyun getirildi. Ayhan Karakoyun'un yerine ise Hüseyin Tanrıkulu geldi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, "Bazı illerimizde emniyet personelimizin görev yerleri, haklarındaki görevi kötüye kullanma iddiaları ile ilgili soruşturmalar nedeniyle değiştirilmiş, bazı illerde ise personelimiz, idari gereklilik nedeniyle farklı yerlerde görevlendirilmişlerdir" denildi.

 

Çok hassas görevden alma

 

Ankara Emniyet Müdürlüğü"nde görevden alınan şube müdürleri arasında Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Abdurrahman Özer ve Koruma Şube Müdürü Fahri Küçük'ün de bulunduğu öğrenildi. Koruma Şube Müdürü"nün görevden alınması ayrı bir önem taşıyor. Çünkü bu birim, Ankara"da Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanı ve Genelkurmay Başkanı gibi devlet protokolünün korunmasında önemli bir görev üstleniyor. Devletin zirvesinin korunmasında; Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Meclis Başkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı"nın koruma başkanlıkları ilk derece ve yakın koruma görevi üstleniyor. Ancak periferi korumasında ise Ankara Koruma Şube Müdürlüğü, önemli bir görev üstleniyor. Bu şubenin başındaki ismin değiştirilmesi, devletin zirvesindeki güven algısı çerçevesinde de ayrı bir önem kazandı.

 

Kritik operasyonlara imza atmışlardı

 

Görevden alınan müdürlerden Organize Müdürü Kaya, İstanbul'dan gelen Mali ve Organize Şube ekipleriyle birlikte operasyonun Ankara ayağında görev almıştı. Müdür Kaya, kamuoyunda büyük ses getiren Kamu İhale Kurumu'ndaki yolsuzluğu ortaya çıkaran ekibin başında yer almıştı. Kaçakçılık Müdürü Ertan Kaya ise bir süre önce gerçekleştirilen ve uluslararası organ mafyasının çökertildiği operasyona imza atmıştı. Mali Suçlar Müdürü Yalçınkaya da bir süre önce MKE'deki hurda yolsuzluğunu ortaya çıkarmıştı. Siber Suçlar Müdürü Özer'in ise bu göreve 3 gün önce getirildiği öğrenildi.

 

Suçları haber vermemek

 

Görevden alınan şube müdürlerinin, "operasyon hakkında üstlerine bilgi vermeyerek, görevlerini kötüye kullandıkları" gerekçeleriyle görevden alındıkları öğrenildi.

 

 

(milliyet)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tanal Sordu... Şentop Cevapladı: 'Fransız Ama Yerli ! '

Tanal Sordu... Şentop Cevapladı: 'Fransız Ama Yerli ! '

Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık