Ana Sayfa Siyaset 14 Mart Tıp Bayramı Kutlamaları

14 Mart Tıp Bayramı Kutlamaları

Harran Üniversitesi, Şanlıurfa Tabipler Odası, İl Sağlık Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenledikleri 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü konferans salonunda yapıldı.

Giriş Tarihi: 15 Mart 2014 Cumartesi 01:58
14 Mart Tıp Bayramı Kutlamaları

Harran Üniversitesi, Şanlıurfa Tabipler Odası, İl Sağlık Müdürlüğü'nün ortaklaşa düzenledikleri 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü konferans salonunda yapıldı.
Bu yıl 95. si kutlanan 14 Mart Tıp Bayramı'nın kutlama programına, Vali İzzettin Küçük, Şanlıurfa Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Aydın, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, İl Jandarma Komutanı Albay Selman Kömürcü, Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Recep Demirbağ, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Duran, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tevfik Sabuncu, kamu kurum ve kuruluşları yetkilileri, STK temsilcileri, sağlık çalışanları ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Recep Demirbağ, Tıp Fakültesi öğrencileri adına Öğrenci Temsilcisi Stj. Dr. Saitnur Allahverdi, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Duran, Rektör Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük birer konuşma yaptılar.
Prof. Dr. Recep Demirbağ, sağlık çalışanlarına yönelik şiddete vurgu yaparak, "Sağlık hizmetinde hiçbir zaman yüzde yüz iyileşme garantisi verilemez. Ne yazık ki, hasta ve yakınları böyle bir beklenti içerisine girmekteler ve beklentileri karşılanmadığında hekimi doğrudan hedef almaktadırlar" dedi.
Prof. Dr. Demirbağ, hastasından şiddet görme korkusunu aklından atamayan hekimin gerçek sağlık hizmetini veremeyeceğinin altını çizdi.
İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Erdoğan Duran ise, fiziki mekan ile sağlık çalışanı sayısı olmak üzere sağlık adına iki problemi dile getirdi.
"Bölgemizde en az asistan alan üniversiteyiz, bu dağıtım adaletli olmamıştır" diyen Rektör İbrahim Halil Mutlu, şunları söyledi:
"Bugün nüfusu 150 bin olan illere, 26 asistan verilirken, Şanlıurfa'da 2 milyon nüfusa 17 asistan verilmiştir. Bunlarında bir kısmı koşullar gereği göreve başlamamışlardır. Ayrıca sağlık çalışanları şiddete maruz kalmaktadır, bunun sıkıntılarını da geçmişte yaşamışızdır. Buraya mecburu hizmete gelen arkadaşların bir kısmı da geri dönmektedir."
Şanlıurfa'da kişi başına düşen yatak kapasitesi yetersizliğinden bahseden Rektör Mutlu, Osmanbey Yerleşkesi Hastanesi ve üniversitenin Eyyubiye Kampüsü'nde tahsis ettiği alanda kurulacak hastane bitiminde bu sayının normal seviyeye ineceğini söyledi.
Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, şiddet sorununun çözüleceğini ifade ederek, "Size kalkan her ele mani olacağız. Ne gerekiyorsa buna tedbir alacağız. Yani insanların hayatını kurtarıyorsunuz, sağlık ve sıhhat veriyorsunuz, karşılığı bu olmamalı. Bu konu çözülecektir" diye konuştu.
Konuşmaların ardından program, Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Hüseyin Akpınar'ın sunduğu 'Musikinin Sağlıkta Kullanımı' konulu uygulamalı sunumla devam etti.
Düzenlenen program ödül dağıtımı ile devam ederken, hekimlik alanında yılın hekimi ödülü, Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniğinde görev yapan Uzm. Dr. Kemal Dumlu'ya, üstün başarı ödülü, Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında görev yapan Doç. Dr. Hakan Camuzcuoğluna'na verildi.
Kutlama etkinlikleri kapsamında öğrenciler arasında çeşitli alanlarda yapılan yarışmalarda 'Bana Sağlığın Resmini Çizebilir misin?' konulu resim yarışmasında öğrencilerden İlyas Gül, Selda Harmancı, Özlem Balter ödül alırken, düzenlenen tenis turnuvasında Serhat Akın, Ferhat Akkuş, M. Emin Kızıl ödül aldı.
Son olarak odanın faaliyetlerine desteklerinden ötürü Oda Başkanı Prof. Dr. Recep Demirbağ tarafından Doç. Dr. Hüseyin Akpınar'a, Uzm. Dr. Erdoğan Duran ve uzm. Dr. Osman Koyuncu'ya teşekkür plaketi verildi.

 

haberler.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfalı O isim görevden alındı

Urfalı O isim görevden alındı

Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık