Ana Sayfa Siyaset Erdoğan, Suruç Tünelini açtı

Erdoğan, Suruç Tünelini açtı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dünyanın 5'inci büyük sulama tüneli olan Suruç'un resmi açılışını yaptı.

Giriş Tarihi: 9 Mart 2014 Pazar 19:07
 


Erdoğan, Suruç Tünelini açtı

Suruç Ovası'nda 950 bin 970 dekar zirai araziye su sağlayacak ve dünyanın en uzun 5'inci tüneli olan ve açılışı Suruç Tüneli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Suruç’ta gerçekleşen açılış törenine; Erdoğan’ın yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri, AK Parti Suruç Belediye Başkan Adayı İbrahim Halil Yıldız ve yaklaşık 15 Bin kişi katıldı.

 

GAP'ın en önemli projelerinden biri olan "Suruç Ovası Pompaj Sulaması"nın açılış töreninde konuşan Erdoğan, “ İnşaatı devam eden üniteler tamamlandığında yaklaşık 190 bin kişiye istihdam olanağı, milli ekonomide de yıllık ortalama 316 milyon lira gelir artışı sağlanması hedefleniyor” dedi.

 

 

Erdoğan, “Suruç tünelinin açılmasıyla saniyede 90 metreküp su yani nehir akacak” diyerek, şunları kaydetti;

 

“Suruç tüneli projesi tamamlandığında 190 bin kişiye iş doğacak.Siz 21 gün sonra Suruç'a layık bir belediye başkanı Halil İbrahim kardeşimizle yeni bir dönem başlatacaksınız. Biz kefenle yola çıktık. Biz bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik.Şanlıurfa'nın talihi kökten değişiyor. Şu anda Şanlıurfa'ya yaptığımız yatırım 18 katrilyon.Biz Suruç'un kötü şeylerle anılmasını istemiyoruz.”

 

Daha sonra Erdoğan ve protokol üyeleri, kurdeleyi keserek Suruç Tünelini resmen hizmete açtılar.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fatih Erbakan:  3. ittifak için görüşmeler yapıyoruz

Fatih Erbakan: 3. ittifak için görüşmeler yapıyoruz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık