Ana Sayfa Yerel Urfa’nın o ihtiyacı Sayıştay raporuna yansıdı!

Urfa’nın o ihtiyacı Sayıştay raporuna yansıdı!

RHA AJANS/RHA) - Sayıştay’ın Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2019 denetim raporunda mevcut öğretmen kadrolarının dağılımında ülke genelinde öğretmen açığı sorununun çözüme kavuşturulamadığı belirtildi. Şanlıurfa’daki öğretmen ihtiyacı Sayıştay raporuna da yansıdı.

Giriş Tarihi: 7 Ekim 2020 Çarşamba 14:23
Urfa’nın o ihtiyacı Sayıştay raporuna yansıdı!

 Sayıştay’ın Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2019 denetim raporunda mevcut öğretmen kadrolarının dağılımında ülke genelinde öğretmen açığı sorununun çözüme kavuşturulamadığı belirtildi. Raporda Türkiye genelinde birçok ilde öğretmen açığı da gündeme geldi.

KAYNAKLARIN VERİMLİ KULLANILAMADIĞI KANAATİNE VARILDI

Sayıştay denetçileri hazırladıkları raporda, “Mevcut öğretmen kadrolarının dağılımında ülke geneli ve iller açısından birçok dengesizlikler bulunduğu ve bu dengesizliklerin süreklilik kazandığı, planlamadaki zafiyetler nedeniyle bir yandan öğretmen açığı sorunu çözüme kavuşturulamaz iken bir yandan da kısıtlı olan mevcut yetişmiş insan kaynağının ve buna bağlı olarak mali kaynakların verimli kullanılamadığı görülmüştür” ifadelerine yer verdi.

ŞANLIURFA İKİNCİ SIRADA YER ALDI

En çok öğretmen açığı bulunan iller sıralamasında İstanbul, 31 bin 33 öğretmen ihtiyacı ile ilk sırada yer aldı. İstanbul'u ise 6 bin 312 öğretmen açığıyla Şanlıurfa takip etti. Raporda Şanlıurfa’da net öğretmen ihtiyacının ise 4 bin 945 olduğu belirtildi. İşte öğretmen ihtiyacının en çok olduğu iller: İstanbul: 31 bin 33 Şanlıurfa: 6 bin 312 Bursa: 5 bin 609 Gaziantep: 4 bin 395 Hatay: 3 bin 16 Kocaeli: 3 bin 134 Kahramanmaraş: 2 bin 265 Van: 2 bin 745 Antalya: 3 bin 89 Diyarbakır: 2 bin 265

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yeni tedbir mi geliyor? Bakan Koca açıklama yapıyor

Yeni tedbir mi geliyor? Bakan Koca açıklama yapıyor

Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık