Ana Sayfa Siyaset TÜRK EĞİTİM-SEN, MEB YASA TASARISINI PROTESTO EDİYOR

TÜRK EĞİTİM-SEN, MEB YASA TASARISINI PROTESTO EDİYOR

Türk eğitim sen şube başkanı Hikmet Karakuş yazılı açıklaması

Giriş Tarihi: 26 Şubat 2014 Çarşamba 12:10
TÜRK EĞİTİM-SEN, MEB YASA TASARISINI PROTESTO EDİYOR

Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Milli Eğitim Komisyonunda kabul edildi. Bu yasa tasarısının çok tehlikeli olduğunu anlatmamıza, komisyonda sakıncalarını bir bir dile getirmemize, değiştirilmesi gereken hususları gündeme taşımamıza rağmen iktidar yine bildiğini okudu.

4 yılını dolduran okul yöneticilerinin görevlerinin sona erdirilmesi, okul yöneticilerinin kaderinin Valilerin ve İl Milli Eğitim Müdürlerinin iki dudağı arasına bırakılması, okul yöneticilerinin atanmasında siyasi partilerin yöneticilerinin etkili olması gibi asla kabul edemeyeceğimiz birçok hususu barındıran bu yasa tasarısınıŞİDDETLE VE NEFRETLE KINIYORUZ.

73 bin okul yöneticisinin olduğu hesap edildiğinde, eğitimde adeta bir KIYIM yaşanacaktır.

Eğitim fakültesini kazanmak zordur. Tasarıyla eğitim fakültelerinden mezun olanların artık KPSS’de yeterli puan alması yeterli olmayacaktır. KPSS’den yeterli puan alanlar, performans değerlendirmesinde başarılı olursa bir yılın sonunda yazılı veya sözlü sınava girmeye hak kazanacaktır. Herkes bilmektedir ki; SÖZLÜ SINAV =TORPİL’dir.

Bu tasarı ile iki yıl önce değiştirilen MEB Merkez Teşkilatı yeniden değiştirilecektir. Şu anda 600 kişinin havuzda olduğu göz önüne alındığında, bu tasarının yasalaşmasıyla da 300 kişinin daha havuza alınacağı düşünüldüğünde, MEB’in hafızasının tamamen silineceği bir gerçektir.

Bakanlık denetçileri ve il eğitim denetmenlerinden oluşan teftiş sisteminin, tasarıyla sadece eğitim denetmenlerinden oluşan bir sistem haline getirilmesi, böylece Bakanlık denetçilerinin haklarının gasp edilmesi, mevcut statülerinin ellerinden alınması büyük bir haksızlıktır.

Dershane öğretmenlerinin KPSS şartı aranmadan mülakatla MEB kadrosuna atanması bu tasarının yanlış maddelerindendir. Bu durumun atama bekleyen 350 bin öğretmene, atanamadığı için intihar eden, psikolojileri bozulan, ellerinde diplomalarıyla sokaklara itilen öğretmenlere haksızlıktır, adaletsizliktir ve hak yemedir. Çok açık söylüyoruz ki; BU BİR SİVİL DARBEDİR.

BU TASARI; insan hakkı ihlalleriyle doludur, kazanılmış hakları budamaktadır. Eğitimin yandaşlıkla birlikte anılmasına neden olacaktır. Ehliyetin, liyakatın, bilginin, tecrübenin değil, tamamen iktidarın adamı olmasına yol açacaktır. Sinen, korkan, itiraz edemeyen, bir köşede kendisine çizilen kaderi bekleyen, haksızlıklar karşısında sesini yükseltmeyen “köleler” eğitimin her kademesinde filizlenecektir. TEK ADAM olma hevesiyle nasıl yanıp tutuşulduğunu, milli eğitimde anti demokratik uygulamalarının nasıl yapıldığını görmek açısından da son derece önemlidir. Oysa masa başında alınan kararlarla, tek adam olma hevesiyle eğitimde başarı sağlayamazsınız.

Şayet tasarı geri çekilmezse, önümüzdeki günlerde binlerce kişinin katılımıyla Ankara’da miting de yapacağız ve Milli Eğitim Bakanlığını, bu tasarıyı hazırlayanları en yüksek dereceden bir kez daha protesto edeceğiz.

Türkiye Kamu Sen’e bağlı olan Türk Eğitim Sen olarak bu tasarıyı hazırlayanlara eğitimcilere bu sıkıntıları yaşatanlara diyoruz ki eğitimciler kendilerine yapılan zulmü, iktidar eliyle yapılan eziyeti görmektedir. Dolayısıyla inatlaşmanın eğitime faydası değil aksine çok büyük zararları olacaktır. İntikam hırsı ile hareket edenler, eğitimi yerle yeksan ettiğinin artık farkına varmalı ve yanlışlarla dolu yasayı ivedilikle geri çekmelidir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ak Parti Eyyübiye'de Mehmet Moğal güven tazeledi

Ak Parti Eyyübiye'de Mehmet Moğal güven tazeledi

Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık