Ana Sayfa Gündem Suriyelilere Vatandaşlık Hakkı Kriterleri Belli Oldu

Suriyelilere Vatandaşlık Hakkı Kriterleri Belli Oldu

Türkiye'de uzun bir süredir kalan Suriyeliler, ülkenin her şeyinden yararlandığı gibi şimdi de vatandaşlık alabilecek. Vatandaşlık alabilmeleri için kriterler...

Giriş Tarihi: 6 Temmuz 2016 Çarşamba 00:26
Suriyelilere Vatandaşlık Hakkı Kriterleri Belli Oldu

Türk vatandaşlığına geçme koşulları, Suriyeliler için esnetilecek. Ya Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlığa alma uygulanacak veya yasal değişiklikle işlemler kolaylaştırılacak. 2 milyon 746 bin Suriyeli’ye, entegrasyon sağlandıktan sonra vatandaşlık hakkı tanınacak.

Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre Suriye'deki içsavaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve kayıt altına alınarak biyometrik kimlik verilen 2 milyon 746 bin Suriyeli’ye, topluma entegrasyonları sağladıktan sonra vatandaşlık hakkı tanınacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi için çalışma başlatıldığını açıklamasıyla, Türkiye’ye sığınan ve 2 milyon 746 bini kayıt altında olan yaklaşık 3 milyon Suriyeli ile ilgili ya şu anki Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlığa alınma işlemi uygulanacak veya Vatandaşlık Kanunu’nda yapılacak bir değişiklikle Suriyelilerin vatandaşlığa alınması kolaylaştırılacak. Bu konuda Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü çalışma yürütüyor.

VATANDAŞLIK KRİTERLERİSuriyeliler, diğer yabancılar gibi nitelikli iş gücü veya yatırım koşulunu sağlamaları durumunda Turkaz kart uygulamasından da yararlanabilecekler. Entegrasyon eğitimine tabi tutulan ve burada uyum sağlayan Suriyelilere vatandaşlık yolu açılacak. Sosyal uyumda zedeleyici herhangi bir davranışta bulunan veya kamu düzenini bozan kişiler, vatandaşlık için başvuru hakkını yitirecekler. 8 ana kriteri yerine getiren ve vatandaşlık için başvuracak Suriyelilerde ise “toplumsal ve kamu düzenine uyum, sosyal uyum, yeteri seviyede Türkçe biliyor olması, adli sicil kaydının temiz olması, suç kaydının bulunmaması, Türkiye vatandaşı olacağında nasıl bir katkı sağlayacağı” kriterlerine bakılacak. Bu kriterleri yerine getiren ve vatandaşlık için başvuran Suriyeliler içinİçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, “Vatandaşlığa kabul edilip edilmeyeceğini, vatandaşlığa uygunluğunu” inceleyerek rapor verecek. İstihbarat incelemesinden de geçirildikten sonra uygun rapor verilen Suriyeliler Türkiye vatandaşlığına kabul edilecek.

Suriyeliler vatandaşlığa geçtiklerinde çalışma hayatlarındaki birçok sınırlama sona erecek.

* Çalışmak isteyen Suriyelilerin 6 aylık bekleme süresi sona erecek.
* İstedikleri sektöre geçecekler.
* ‘İşyerindeki sayıları yüzde 10’u geçemez’ sınırlaması da kalkacak.
* Gelir testinde belli bir sınırın altında geliri olduğu belgelenen Suriyelilerin sağlık sigortası primleri devlet tarafından ödenecek. Bunun dışında kalanlar ise primlerini yatıracak. Ayrıca hastaneye ve eczaneye gittiklerinde de katılım payı verecekler.
* Mülk edinme hakları olacak.
* Seçme ve seçilme hakları olacak.
* Milletvekili, belediye başkanı, belediye meclis üyesi, muhtar seçilebilecekler, yaşadıkları yerlerdeki yönetimlerin belirlenmesinde etkin olacaklar.
* Askerlik hizmeti yükümlülüğüne tabi olacaklar.
* Türk vatandaşlarıyla aynı sınırlamalar kapsamında okula gitme hakları olacak.
* Üniversite içinse sınava girme zorunluluğu gelecek.

Hürriyet
- See more at: http://www.kureselajans.com/haber/6224-suriyelilere-vatandaslik-hakki-kriterleri-belli-oldu.html#sthash.hXCBXsbB.dpuf

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yeni Akit şaşırtmadı! Urfalı Bekir Coşkun'un ardından iğrenç başlık

Yeni Akit şaşırtmadı! Urfalı Bekir Coşkun'un ardından iğrenç başlık

Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık