METROLİFE HASTANESİ

Ana Sayfa Yerel Şanlıurfa Barosu’ndan Siverek’teki olayla ilgili açıklama!

Şanlıurfa Barosu’ndan Siverek’teki olayla ilgili açıklama!

(RHA AJANS/RHA) – Şanlıurfa Barosu geçtiğimiz günlerde Siverek ilçesinde bir polis memuru ve öğretmen arasında yaşanan maske olayıyla ilgili açıklama yaptı.

Giriş Tarihi: 24 Mayıs 2020 Pazar 01:45
Şanlıurfa Barosu’ndan Siverek’teki olayla ilgili açıklama!

Bilindiği üzere bugün Siverek ilçesi Yenişehir Mahallesi’nde bir polis memuru ve öğretmen arasında maske gerginliği yaşanmıştı.

Olayın ardından öğretmene ceza kesen polisler olay yerinden ayrıldı. Adliyeye giden R.E. isimli öğretmen, polis memuru hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına "Görevi kötüye kullanma, mala zarar verme, yaralama" suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu.

Yaşanan olayla ilgili Şanlıurfa Barosu’da yazılı bir açıklama yaptı.

İşte baronun o açıklaması:

"İlimiz Siverek ilçesinde, okul bahçesinde çiçek köklerini kazarken yalnız başına olduğu için maske takmayan öğretmen  Ramazan Erdoğan’ı farkeden polis memurları, maske takmadığı için işlem uygulamak istemiş ve bu minval üzere yaşanan diyalog esnasında basına da yansıdığı üzere polis memurlarının vatandaşımızı yasalarla ve insanlıkla bağdaşmayacak muameleye maruz bıraktığı görülmüştür.

Herşeyden önce görevli memurların uygulamak istediği idari işleme esas kabahati bizzat kendilerinin işlediği basına da yansıyan kamera kayıtlarından açıkça anlaşılmaktadır. Bu sebeple öncelikle Siverek Kaymakamlığına bu kabahati işleyen polis memurlarına idari para cezası uygulaması çağrısında bulunuyoruz. Zira polis memurları iki kişi olarak araçtan maskesiz inmekte ve yine maskesiz indikten sonra hem biribirilerine hem de vatandaşa maskesiz sokulmaktadır. Bir süre yaşanan diyalog sonrasında maskelerini ceplerinden çıkarıp takmakta ve bu şekilde kabahat işledikleri açıkça görülmektedir.

Maske takma kabahatinin oluşum şekline gelince; maske takmanın maksadı covid-19 bulaşıcı hastalığının bir başkasına bulaştırılmasının veya da bir başkasındaki hastalığa maruz kalmanın önüne geçmektir. Tek başına olunan vakitte maske takma herhangi bir tedbir olmadığı gibi kabahatin oluşumuna da vücut vermemektedir.

Vatandaşımıza uygulanan hukuka aykırı fiile gelince; yasa gereği nizamı, insanların can, mal ve onurlarını korumakla mükellef polis memurlarının vatandaşlarımıza hakaret etmesi, canına ve malına zarar vermesi ve onur kırıcı davranışlarsa bulunması kabul edilemez.

Şanlıurfa Barosu olarak bu tarz fütursuz davranışların karşısında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyor, yetkili makamları hem yaşanan olay ile ilgili gerekli işlemlerin yapılması ve görevli memurların bundan sonra vatandaşlarımıza karşı hassas olmaları yönünde uyarması çağrısında bulunuyoruz."

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz SON DAKİKA | İşte bugünkü koronavirüs bilançosu!

SON DAKİKA | İşte bugünkü koronavirüs bilançosu!

Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık