Ana Sayfa Gündem Erdoğan'a ilk darbe bilgisi ne zaman geldi-Erdoğan'ın haberi varmıydı?

Erdoğan'a ilk darbe bilgisi ne zaman geldi-Erdoğan'ın haberi varmıydı?

Tarihinin en acımasız darbe girişimiyle karşı karşıya kalan Türkiye'de halk 3 gündür bu belayı savuşturmak için sokaklarda yatıp kalkıyor. peki, Erdoğan'a ilk darbe bilgisi ne zaman geldi? Muğla Marmaris'te tatilde olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a darbe girişimiyle ilgili ilk bilginin ne zaman geldiği ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 18 Temmuz 2016 Pazartesi 12:03
Erdoğan'a ilk darbe bilgisi ne zaman geldi-Erdoğan'ın haberi varmıydı?

Alınan bilgiye göre İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato, soruşturma kapsamında mahkeme kararıyla bir süreden beri yapılan dinlemelerde bazı ifadeleri belirledi. Bu ifadelerin darbe hazırlığı olarak yorumlanabileceği bilgisi, devletin kademeleriyle paylaşıldı. Marmaris’te tatilde olan Erdoğan’a da bu uyarı darbe girişimin yapıldığı 15 Temmuz günü saat 15.00’te ulaştırıldı.

İSTANBUL DAHA GÜVENLİ BULUNDU

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, Erdoğan, girişimin TSK emir-komuta kademesinin dahil olup olmadığının araştırılmasını istedi. İlk gelen bilgiler, kalkışmanın ‘cemaatçi askerlerin organizasyonu’ olduğuydu. Bu saatlerde, darbeci askerler de strateji değiştirdi. İddiaya göre, hareketliliğin araştırılmaya başlandığını fark eden darbeci ekip, cumartesi günü sabaha karşı planladıkları girişimi, aynı gün akşam saatlerine çekti.

Bu arada Erdoğan’ın, Marmaris’ten çıkartılarak Ankara’ya getirilmesi planlandı. Ancak darbecilerin Hava Kuvvetleri’nde yoğunlukta olduğu ve uçağı düşürebilecekleri bilgisi geldi. Ankara’dan vazgeçilirken, önce Erdoğan’ın bulunduğu otel değiştirildi. Ardından İstanbul daha güvenli bulunarak bu kente gidildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da havalimanında ayakkabıya gizlenmiş uyuşturucu ele geçirildi

Şanlıurfa'da havalimanında ayakkabıya gizlenmiş uyuşturucu ele geçirildi

Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık