Ana Sayfa Gündem Erdoğan darbe girişimi ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu

Erdoğan darbe girişimi ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel bir televizyon kanalında darbe girişimine ilişkin soruları yanıtladı.

Giriş Tarihi: 31 Temmuz 2016 Pazar 12:50
Erdoğan darbe girişimi ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu

Erdoğan darbe girişimiyle ilgili soruları yanıtladı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel bir televizyon kalanlında 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaşananları anlatarak, OHAL süresi, tutuklanma-gözaltı, ülkelerin tutumu ve istihbarat zafiyetiyle ilgili soruları yanıtladı.

Darbe girişimine karşı direniş gösteren ve meydandaki vatandaşı selamlayan Erdoğan, “Dünyanın hiçbir yerinde demokrasi mücadelesini bu kadar şanlı veren başka bir ülke tanımadım. O akşam dört televizyon kanalına malum cep telefonuyla bağlandım. Hande Hanım ile ilk görüşmeyi yaptım. Dört kanala bağlantılarla birlikte tüm vatandaşları meydanlara, havalimanlarına davet edişimiz, halkımızın akın akın meydanlara yürüyüşü demokrasi mücadelesini verecek.” dedi.

“Dürüst olmayacaksanız açtığınız telefonların önemi yok”

Konuşmasında NATO’nun tutumunu eleştiren Erdoğan, “Birkaç istisna dışında Katar Emiri'ni zikretmem gerekir. Sürekli aradı. Rusya, sayın Putin aradı. ABD aradı. Kimse ilgili bakanını, yetkilisini buraya gönderme zahmetinde bulunmadı. Darbe girişimi yapılıyor. NATO'nun en önemli ülkelerinden birisi. Böyle bir ülkede böyle bir hareket yapılıyor. 'Tebrik ederiz ama şu anda askerler toplanıyor, yargı toplanıyor, endişeliyiz' diyorlar. Ben bunu ahlaki bulmuyorum. Dürüst olmayacaksanız sizin o darbe girişimlerimiz ile ilgili açtığınız telefonların önemi yok.” diyerek herkesin samimi olmasını istedi.

“Şu an tutuklu sayısı 10 bin 137”

Darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklama ve gözaltı sayısı bilgisini veren Erdoğan, “Biz de bu propagandaya geldik. Bunu itiraf etmem lazım. İyi niyetimizin kurbanı olduk bunu da ifade etmem lazım. Bu olay olmamış olsaydı bunların üzerine bu şekilde gidemeyecektik. Şimdi milletim çok daha iyi tanıma fırsatı buldu. Çok ciddi sayıda bugün itibarıyla gözaltına alınan şahıs 18 bin 699 idi. Tutuklu sayısı 10 bin 137. Şehitlerimizin sayısı 237.” ifadelerini kullandı.

“Hukuk içinde adım atıyoruz”

“Hukuk içinde adım atıyoruz.” diyen Erdoğan, “Silahlı kuvvetlerimiz içinde var mı, var. Sadece subay kadrosuna baktığınız zaman 300 bin civarında böyle bir yapı var, bunun içinde ne kadar varsa çıkaracağız. Genelkurmay da bunu görmüş vaziyette.” Şeklinde konuştu. “OHAL'i Fransa gibi uzatabiliriz”

OHAL süresini uzatılabileceği mesajını veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Polisimiz içinde de ciddi manada örgütlenmişler. Aynı şekilde yargıda. Devletin tüm kurumlarında örgütlenme var. Hepsini temizlememiz gerekecek. Bir defa çok ciddi sayıda görevden alma olayı var. Bu görevden alma sürecini bizler OHAL sürecinde devam ettireceğimiz gibi baktık ki bu iş normalleşmeye girmedi, Fransa gibi uzatabiliriz.” dedi.

“Ciddi bir istihbarat zafiyeti var”

Darbe günü istihbaratın zafiyeti olduğunu belirten Erdoğan daha sonar şöyle konuştu: “21.30 gibi eniştem beni arıyor. Daha önce saatleri karıştırdık. Beylerbeyi Sarayı'nın orada bir hareketlilik var diyor. Bu haberi aldıktan sonra ben inanamadım. Ziya dalga mı geçiyorsun, ne alakası var dedim. Daha sonra MİT Müsteşarı'nı, Genelkurmay Başkanı'nı aradım, ulaşamadım. Sayın Fidan'a ulaşabildiğimde kendisinden bilgileri aldım. Arada özellikle Başbakanımızla irtibat halindeyiz. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Meclis durumlarını görünce sıkıntı oluyordu. 10'a doğru Fidan'a ulaşma fırsatım oldu. Böyle bir durum olduğunu, kendisinin Genelkurmay'a gittiğini, Genelkurmay'dayken böyle bir durum olmadığını 20.30 gibi gelmiş. MİT'e geldiğinde orası da bombalanmaya başlamış. Bilgileri o anda kendilerinden kabataslak aldık. Bu süreç içinde maalesef bir gerçeği tespit ettik ki burada ciddi bir istihbarat zafiyeti var. Bu saate kadar bu olmazdı. Bir iki saatin çok büyük önemi var. Bütün bunlara rağmen anında bazı müdahaleler yapılabildi. Uçuşu yapanlara karşı bazı karşı tedbirler alınabildi.” (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Milli Savunma Bakanlığı duyurdu! Şanlıurfa’da da yakalandı

Milli Savunma Bakanlığı duyurdu! Şanlıurfa’da da yakalandı

Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık