METROLİFE HASTANESİ

Ana Sayfa Dünya Cemaat-i İslamî lideri Rahman Nizami Dünyanın Gözü önünde idam edildi

Cemaat-i İslamî lideri Rahman Nizami Dünyanın Gözü önünde idam edildi

Bangladeş'te 1971 bağımsızlık savaşı sırasındaki bazı olaylardan sorumlu tutulan Cemaat-i İslami'nin lideri Rahman Nizaminin idam edildiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 11 Mayıs 2016 Çarşamba 10:42
Cemaat-i İslamî lideri Rahman Nizami Dünyanın Gözü önünde idam edildi

Bangladeş'te Cemaat-i İslami'nin lideri Rahman Nizami, laik Hasina hükümeti tarafından idam edildi.

Bangladeş'te 1971 bağımsızlık savaşı sırasındaki bazı olaylardan sorumlu tutulan Cemaat-i İslami'nin lideri Rahman Nizaminin idam edildiği bildirildi.

Bangladeş'in başkenti Dakka'daki yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, aile fertlerinin Nizami ile son kez görüştürüldükleri, ardından idamın infaz edileceği Dakka'daki Merkez Cezaevi'ne götürüldüğü belirtildi.

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Bengladeş’in Yüksek Mahkemesi, 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasındaki bazı olaylardan sorumlu tutulan Nizami hakkındaki idam kararını bir kez daha onamıştı. Dört yargıçtan oluşan mahkeme heyetine başkanlık eden Surendra Kumar Sinha, mevcut hükümet tarafından kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından ölüm cezasına çarptırılan Nizami'nin kararın yeniden gözden geçirilmesi için yaptığı başvurunun reddedildiğini açıklamıştı.

Daha önce Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından idama mahkum edilen Cemaat-i İslami liderlerinden Abdülkadir Molla, Muhammed Kamaruzzaman ve Ali İhsan Mücahid, af talebinde bulunmamış ve asılarak idam edilmişlerdi.

Verilen son kararla, İçişleri Bakanlığı da yapmış olan Nizami hakkındaki iç hukuk yolları tükenmiş oldu. Nizami’nin, devlet başkanından af talep etme hakkına sahip olduğu ancak önceki liderler gibi af talebinde bulunmaktansa idamı tercih etiği bildirildi.

Cemaat-i İslami'nin gençlik kolunun lideri olduğu ve bağımsızlık savaşı sırasında da Pakistan ordusuna destek verdiği ileri sürülen El-Bedr güçlerinin komutanlığını yapan Nizami, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından Pakistan ordusuyla iş birliği yapmak ve sivillere yönelik eylemlerin de aralarında bulunduğu 16 suçlamayla yargılanmıştı. Mahkeme, 2014'te Nizami'yi ölüme mahkum etmişti. Nizami kararı temyiz etmiş, ancak Yüksek Mahkeme, 6 Ocak'ta kararı onamıştı.

Yüksek Mahkemenin kararını açıklamasının ardından Cemaat-i İslami'nin Başkan Vekili Makbul Ahmed ve Genel Sekreter Vekili Şafikur Rahman, halkı cumartesi günü barışçıl gösteri yapmaya, pazar günü de 24 saatlik genel greve çağırmıştı.

Başbakan Şeyh Hasina tarafından bağımsızlık savaşı sırasında işlendiği iddia edilen suçların cezalandırılması için 2009'da kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, şimdiye kadar 19 kişi hakkında idam karar aldı. Bunların büyük bir kısmı, ülkenin İslami değerleri savunan en büyük partisi Cemaat-i İslami liderlerinden oluşuyor. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İşte Urfa TOKİ’de 2+1 dairelerde kazananların isim listesi

İşte Urfa TOKİ’de 2+1 dairelerde kazananların isim listesi

Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık