Ana Sayfa Gündem Bugüne kadar gözaltına alınanların listesini Erdoğan açıkladı

Bugüne kadar gözaltına alınanların listesini Erdoğan açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimine karşı canlarını hiçe sayarak meydanlara inen ve darbe karşıtı nöbetlerine devam eden halka seslendi. derbe girişimiden kaç kişi şehit oldu, Kaç asker gözaltına alındı, kaç polis gözaltına alındı, kaç sivil gözaltına alındı? kaş kişi tutuklandı, tutuklananların sayısı kaç oldu? tüm sayılartı Erdoğan bir bir açıkladı

Giriş Tarihi: 24 Temmuz 2016 Pazar 16:22
Bugüne kadar gözaltına alınanların listesini Erdoğan açıkladı

Meydanlarda darbeye karşı nöbet tutan vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin kutlu yürüyüşünü engellemek isteyenlerin azgın piyonları olan teröristler, milletin ortak iradesi, sarsılmaz cesareti karşısında bir kez daha bozguna uğradı.” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, televizyonlarda canlı olarak yayınlanan konuşmasında “Meydanları dolduran tüm vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. 15 Temmuz gecesi 246 kardeşimiz şehit oldu. Şehitlerimiz ve gazilerimiz 15 Temmuz gecesi cesaretleriyle tarih yazdılar. 15 Temmuz'da iradesini çiğnetmeyen büyük Türkiye vardı. Hiç şüphesiz şehitlerimiz kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir." dedi.
"Milletimizin tavrı tarihi bir meydan okumadır"
Milletin tavrını tarihi bir meydan okuma olarak ifade eden Erdoğan, "Bundan böyle her yıl 15 Temmuz gününde onları yâd edeceğiz. Milletimiz 717 yıl önce Söğüt'te, 563 yıl önce İstanbul'da olduğu gibi Anadolu topraklarını istikbali olarak gördüğünü yine tüm dünyaya kanıtlamıştır. Bu meydan okumayı sadece şu ve bu kesim değil milletimizin tamamı yapmıştır. Bu mücadeleyi destekleyen tüm siyasi partilere ve onlara oy veren tüm vatandaşlarımıza şükranlarımızı sunuyorum. Milletimizin tavrı tarihi bir meydan okumadır. 15 Temmuz gecesi Türkiye tüm farklılıklarını, tüm renklerini, tüm meşreplerini geride bırakarak; tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkeleri etrafında birleşmiştir." diye konuştu.
“Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştıracağız”
15 Temmuz akşamı harekete geçenlerin ertesi gün akşam olmadan halk tarafından hüsrana uğratıldığını belirten Erdoğan, "Şimdi çalışma zamanı. Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştıracağız. 2053, 2071 vizyonlarımızı gerçekleştireceğiz. PYD, DAİŞ gibi örgütlerin ve son 3 yılda FETÖ denilen bu örgütün ortaya çıkmasının amacı ülkemizin kutlu yürüyüşünü engellemek isteyenlerin azgın piyonlarıdır. Ama onlar bir kez daha bozguna uğradı. Her fırsatta ülkemizin önünü kesmeye çalışıyorlar." şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı’nın ağzından darbenin bilançosu
Darbenin bilançosu hakkında açıklamada bulunan Erdoğan, "Şu saate kadar gözaltına alınanların sayısı 13 bin 165'tir. Bunların 8 bin 838'i asker, 2 bin 101'i hâkim ve savcı, bin 485'i polis, 52'si mülki idare amiri, 689'u sivildir. Tutuklanarak cezaevine konanların sayısı 123'ü general, 282'si rütbeli polis, bin 559'u hâkim ve savcı olmak üzere 5 bin 863'tür. Diğerlerinin sorguları devam ediyor. Bu devlet kendisine silah çekene, vatandaşına kurşun sıkana hak ettiği cezayı verecek kudrete sahiptir. Şehitlerimizin kanı asla yerde kalmayacak." ifadelerini kullandı.
“Çevremizdeki ve içimizdeki ihanet şebekelerini harekete geçiriyorlar”
Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Buldukları her fırsatta önümüzü kesmeye, ayağımıza çelme takmaya çalışıyorlar. Kendi güçlerinin yetmediği yerde çevremizdeki ve içimizdeki ihanet şebekelerini harekete geçiriyorlar. Türkiye'nin başındaki PKK belasının bir türlü sona ermemesinin sebebi budur. Suriye'de PYD adıyla bu örgütün bir kolunun icat edilip, güney sınırlarımız boyunca karşımıza çıkartılmasının sebebi de budur. DAEŞ denilen bir örgüt icat edilip, bölgemize ve ülkemize musallat edilmesi de aynı gayeye matuftur. Son 3 yıldır da FETÖ denilen bu örgütü, önce yargı ve polis içindeki mensuplarıyla, onlar başaramayınca ordu içindeki üniforma giymiş teröristleriyle üzerimize sürenlerin amacı da aynıdır. Ülkemizin kutlu yürüyüşünü engellemek isteyenlerin azgın piyonları olan teröristler, milletin ortak iradesi, sarsılmaz cesareti karşısında bir kez daha bozguna uğradı."
“Ekonomimiz istikrar içinde işleyişini sürdürüyor”
Ekonomide istikrarın hakim olduğunu sözlerine ekleyen Erdoğan, "Adeta darbecilerle kol kola çalışan birtakım güçlerin sabotajlarına rağmen ekonomimiz kendi rayında, istikrar içinde işleyişini sürdürüyor. Ülkemizin kredi notunu indiren o kuruluşun veya kuruluşların böyle bir yetkisi yoktur. Not indirimi için sadece bizi değil hiç kimseyi ikna edecek bir gerekçeleri de yoktur. Ekonomimizin tüm göstergeleri dünyanın pek çok ülkesinden çok iyi durumdadır.” dedi. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Hatay'daki terör saldırısı girişimiyle ilgili Şanlıurfa'da gözaltı

Hatay'daki terör saldırısı girişimiyle ilgili Şanlıurfa'da gözaltı

Kurumsal

İçerik

    Gündem

    Siyaset

    Teknoloji

    Yukarı Çık